Lifestyle

Punktak – wszystko, co powinieneś wiedzieć

 

Punktaki, zwane też wybijakami, to podstawowe narzędzia ręczne, które stanowią podstawę w zestawie narzędzi garażowych. Często okazują się bardzo potrzebne w codziennych czynnościach i naprawach. Punktak automatyczny to bardziej zaawansowane narzędzie, które doskonale sprawdza się przy pracach, które wymagają większego zaangażowania ze strony mechanika. Sprawdziliśmy najważniejsze informacje o tych niepozornych narzędziach, odkryj to!

Punktaki do metalu – zastosowanie

Punktaki należą do niewielkich narzędzi ręcznych. Najczęściej znajdują swoje zastosowanie w warsztacie ślusarza. Określenie dotyczy najczęściej większych, a także bardziej profesjonalnych urządzeń, które dysponują większą siłą przebijania, niż klasyczny punktak do metalu. W warsztacie ślusarza sprawdzą się również jako bardziej precyzyjne. Urządzenia służą przede wszystkim do szybkiego i precyzyjne zaznaczania punktów na powierzchni obrabianych metali. Powinny być nie tylko odpowiednio ostre, by zrobić z łatwością dziurę w twardej powierzchni, ale również bardzo precyzyjne. Wybijaki używa się również przy pracy z tworzywami sztucznymi, a także z drewnem. Tego rodzaju narzędzia są znacznie mniejsze. Podstawową funkcją punktaków jest zaznaczenie miejsca przed wierceniem. Dzięki niemu możesz to zrobić precyzyjniej, a wiertło nie ślizga się na powierzchni metalu. Punktaki są wyposażone w iglice z hartowanej stali, które robią dziurki. Warto zaznaczyć, że wszystkie elementy podlegają swobodnej wymianie, dzięki czemu narzędzie jest również łatwe w utrzymaniu.

Punktak automatyczny – co to jest?

Na rynku możemy znaleźć bardziej zaawansowane narzędzia, takie jak punktak automatyczny. Nie jest on jednak elektroniczny. Urządzenia działa na podstawie prostych mechanizmów – zawiera sprężynę, która rusza się po naciśnięciu przycisku i wyrzuca iglicę ze stali hartowanej. Dzięki temu nie ma konieczności naciągania sprężyny, ponieważ wybijak automatyczny działa automatycznie. Oznacza to, że po wybiciu jednej dziurki, można od razu powtórzyć czynność. Niektóre z urządzeń mogą mieć dodatkowo możliwość regulacji siły uderzeniami. Dzięki takiej funkcji można z łatwością dopasować działanie twardości wybijaka do metalu z twardością znaczonego materiału. Warto wiedzieć, że im twardsza powierzchnia, tym sprężyna powinna być bardziej naciągnięta, by iglica miała szansę uderzyć w metal ze zwiększoną siłą.

Szukasz sklepu w którym kupisz punktak automatyczny? Skorzystaj z oferty sklepu online ! Więcej na https://www.narzedzia-esklep.pl/>>

Punktak do metalu – jak stosować narzędzie?

W zależności od posiadanego rodzaju wybijaka do metalu, jego zastosowanie jest odmienne. Najczęściej punktak należy przycisnąć do obrabianego materiału, a następnie nacisnąć z dużą siłą. To spowoduje zwolnienie sprężyny i wysunięcie się iglicy ze stali hartowanej, która trwale zaznaczy metal. Należy pamiętać, że punktaki do metalu, które nie są automatyczne, wymagają dodatkowego dociśnięcia, a następnie dobicia ciężkim młotkiem. W ten sam sposób należy używać dobijaków lub wybijaków. Dzięki temu można precyzyjnie dobijać i wybijać gwoździe, znacząc stal przed wierceniem.

Zobacz
Komentarze (0)