Zdrowie

Masz wadę wzroku? Zamień okulary na soczewki kontaktowe.

Okulary to bez wątpienia najstarszy i najpowszechniejszy sposób korygowania wad wzroku. Co nie znaczy, że zawsze i dla każdego najlepszy... Stąd też rosnąca każdego roku popularność soczewek kontaktowych. Czy również zastanawiasz się nad takim zakupem? Sprawdź więc, co musisz o nich wiedzieć.

Kto może nosić soczewki?

Szkła kontaktowe przeznaczone są do korygowania takich wad wzroku jak astygmatyzm, starczowzroczność oraz oczywiście dalekowzroczność i krótkowzroczność. To, jaka wada występuje, warunkuje też rodzaj soczewek, które będą przepisane przez specjalistę podczas badania. Tak więc przy krótkowzroczności i dalekowzroczności noszone są soczewki sferyczne, astygmatyzm korygują soczewki toryczne, a przy starczowzroczności (prezbiopii) będą to soczewki progresywne, zwane też multifokalnymi.

Soczewki kontaktowe mogą nosić w zasadzie wszyscy. Przeszkodą nie jest tu wiek – w określonych przypadkach zakłada się je nawet niemowlętom, a mniej więcej od 7-8 roku życia dzieci zwykle radzą sobie z tym same. Mogą jednak występować indywidualne przeciwwskazania natury medycznej, które wykluczą noszenie soczewek lub też wskażą ich określony rodzaj. To właśnie powód, dla którego przed zakupem koniecznie trzeba skonsultować się ze specjalistą – optometrystą lub okulistą. Takie przeciwwskazania mogą obejmować alergie, zwłaszcza na pyłki i kurze oraz silikon, choroby oczy, choroby ogólnoustrojowe (głównie ciśnieniowe, cukrzycę), a także ciążę. Jednak w każdym przypadku ocena jest indywidualna i to od specjalisty zależy, czy odradzi całkowicie noszenie soczewek, czy wskaże, że powinny to być np. soczewki jednodniowe, wykonane z hydrożelu. Optometrysta powie także, jak dobrać soczewki w zależności od oczekiwań co do sposobu ich noszenia i pielęgnacji.

Jak długo można nosić soczewki?

Czas noszenia soczewek kontaktowych jest jednym z głównych kryteriów przy ich wyborze. Wpływa on na wygodę, funkcjonalność, czynności pielęgnacyjne, ale także na cenę.

Za najdelikatniejsza i najbardziej przyjazne uważa się soczewki jednodniowe. Wykonane są z miękkich materiałów, praktycznie nieodczuwalne na oczach. W określonych przypadkach mogą je nosić również alergicy czy osoby z zespołem suchego oka. Taki wariant oznacza, że soczewka zakładana jest rano, wieczorem zdejmowana i wyrzucana. Oznacza to, że na miesiąc potrzebujemy 30 par soczewek, więc jest to również wariant najdroższy. Takie wyjście wybierane jest nie tylko do noszenia codziennego, ale też okazjonalnego – zamiennie z okularami, np. na koncert czy trening.

Soczewki miesięczne to z kolei wariant najkorzystniejszy cenowo. W tym przypadku na miesiąc (a dokładniej 30 dni) wystarcza nam bowiem 1 para soczewek. Jest to więc koszt rzędu od 20 złotych (przy zakupach na promocji) miesięcznie, czyli de facto w dłuższej skali porównywalny z okularami.

Zalety soczewek

Skoro mowa o porównywaniu z okularami, to pod uwagę bierzemy nie tylko cenę, ale też funkcjonalność. Zalety soczewek są niezaprzeczalne. Nie spadają z głowy przy gwałtownych ruchach, można ich używać w czasie aktywności sportowych, niestraszne im warunki atmosferyczne. Dają lepszą jakość widzenia, zwłaszcza jeśli chodzi o widzenie peryferyjne. Jedyne, co należy zrobić, to nauczyć się ich zakładania i zdejmowania. Czynności te, chociaż nie dla każdego naturalne i miłe, już po kilku razach zwykle stają się standardem i rutyną. Całość zajmuje dosłownie kilka minut w ciągu dobry, a w zamian uzyskujemy perfekcyjne widzenie i funkcjonalność w każdych okolicznościach.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)