Lifestyle

Meble medyczne w gabinecie - estetyka czy funkcjonalność?

Ergonomia, trwałość i estetyka - wszystkie te cechy powinny posiadać wysokiej jakości meble medyczne. Design i cena są oczywiście ważne, ale nie powinny stanowić głównego kryterium wyboru. Jak wybrać odpowiednie meble medyczne? Na co zwrócić uwagę? I czy kolor ma znaczenie?

W dzisiejszych czasach rządzi minimalizm. W naszych mieszkaniach górują stonowane, jednolite i chłodne barwy. Wysoki standard wykończenia stanowią zazwyczaj jasne ściany, śnieżnobiałe meble wykonane na wysoki połysk i otwarta przestrzeń. Jednak urządzenie gabinetu lekarskiego nie jest zabawą w architekta domowego. Oczywistym jest, że wnętrze w głównej mierze powinno być dopasowane do pacjentów - to przede wszystkim oni mają czuć się tam dobrze. Meble medyczne powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Muszą być też odporne i wytrzymałe.

Czym kierować się przy wyborze mebli medycznych?

Wybór mebli medycznych powinien być podyktowany nie tylko aspektem wizualnym. Tu liczy się przede wszystkim wysoka funkcjonalność. Meble powinny być trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości, a także bezpieczne w codziennym użytkowaniu. W zależności od gabinetu możemy spotkać się z zainstalowanymi lampami UV zabijającymi bakterie, co może mieć wpływ na kolor obicia czy elementów plastikowych. Dodatkowo elementy ścieralne takie jak obicia tekstylne, dodatki plastikowe czy elementy niemetalowe narażone są na działanie środków czystości. Warto więc zwrócić uwagę na ich wytrzymałość, która zagwarantuje nam dłuższą żywotność mebla w zadbanym stanie.

Meble medyczne powinny być wykonane z metalu i pokryte dodatkowo osłoną hipoalergiczną. Nie do końca jest to jednak estetyczne i często decydując się na kolorowe elementy, powinniśmy po prostu sprawdzić ich wytrzymałość.

gabinet medyczny

Gabinet pediatry

Gabinet lekarza dziecięcego powinien nieco odbiegać od stonowanego wystroju pomieszczeń, w których przyjmowani są dorośli pacjenci. Tu jak najbardziej sprawdzą się kolorowe i odwracające uwagę od choroby meble. Powinny posiadać zaokrąglone blaty, które zapewnią poczucie bezpieczeństwa, zabezpieczając przed niechcianym uderzeniem.

Biorąc pod uwagę całokształt wystroju gabinetów lekarskich, należy zwrócić szczególną uwagę na stabilność znajdujących się w nich mebli. Ważnym aspektem jest również ich mobilność, w nagłych przypadkach wymagany jest transport pacjenta, a co za tym idzie liczy się czas. Mebel taki powinien być więc lekki i prosty w prowadzeniu.

Dobór szafek na dokumenty jest równie ważny. Obecne przepisy zabraniają trzymania dokumentów medycznych na widoku dla osób trzecich. Należy więc pamiętać o bezpiecznej archiwizacji, najlepiej w zamykanych szafkach, zwracając uwagę na łatwy i szybki dostęp do akt medycznych.

Biurka lekarskie powinny mieć odpowiednią szerokość. Pamiętajmy, że przy takim biurku często siada nie tylko lekarz - odpowiednia odległość dokumentów znajdujących się na biurku od wzroku pacjenta powinna być zatem zachowana.

Meble medyczne powinny być przede wszystkim funkcjonalne, ale nie oznacza to wcale, że nie mogą być ładne. Elegancki i prosty design sprawi, że będą stanowić ciekawy element aranżacji wnętrza. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do gabinetu pediatry wprowadzić też nieco kolorów. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wszystkie meble medyczne powinny spełniać przepisy BHP. Więcej na stronie lobos.pl.

Zobacz
Komentarze (0)