Lifestyle

Klucze dynamometryczne – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć

Dla majsterkowiczów i profesjonalistów w warsztacie samochodowym doskonale sprawdzą się klucze dynamometryczne dostosowane do różnorodnych zadań. Narzędzia przeznaczone są w głównej mierze do łączenia metalowych części w budownictwie, jednak posiadają szeroki zakres zastosowania, dzięki czemu doskonale sprawdzą się w każdym warsztacie. Aby wybrać odpowiedni klucz dynamometryczny, należy ściśle określić, do jakiego zakresu prac jest nam potrzebny. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Klucz dynamometryczny – wybór

Dla bardziej wymagających mechaników sprawdzą się również zestawy kluczy dynamometrycznych, ponieważ każdy z narzędzi cechuje się skalą i zastosowaniem. Dodatkowo specyficzne klucze są również odpowiednio kosztowne, dlatego wybierając z wielu rodzajów, warto wybrać ten właściwy. Klucz dynamometryczny to jeden z najbardziej techniczne zaawansowanych narzędzi dostępnych w budownictwie i mechanice. Zapewnia precyzyjne dokręcanie śrub ze ściśle określoną siłą, dzięki temu jest dokładniejszy. Ze względu na skomplikowane użycie, klucz nie posiada sztywne zastosowanie do różnego rodzaju prac. Opinie o kluczach dynamometrycznych potwierdzają, że przyda się on wszędzie tam, gdzie pracujemy z urządzeniami wykonanymi z aluminium, metali nieżelaznych czy stopów, które mogą być wrażliwe na zbyt silny nacisk punktowy. Doskonale sprawdza się również z elementami wykonanymi z kompozytów węglowych, laminatów lub tworzyw sztucznych. Na rynku można również znaleźć przeznaczone klucze dynamometryczne do rowerów.

Rodzaje kluczy dynamometrycznych

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów kluczy dynamometrycznych, które doskonale sprawdzą się w zetknięciu z określoną pracą. Ich specyficzne zastosowanie sprawia, że narzędzia są odpowiednio bezpieczne, a także skuteczne przy określonych pracach. Klucze dynamometryczne elektroniczne to narzędzia wysokiej jakości, które zapewniają wysoką dokładność i komfort, dzięki możliwości ustawienia dokładnych parametrów. Może być wyposażony w funkcję zapamiętywania ostatnio używanych ustawień oraz możliwość współpracy z komputerem. Dodatkowo narzędzia posiadają wyświetlacz LED, na którym przejrzyście pokazywane są aktualne ustawienia. Gdy przekroczymy ustawioną wartość, narzędzie zasygnalizuje to za pomocą dźwięku lub uniemożliwi dalszą pracę. Najbardziej popularnym rodzajem kluczy dynamometrycznych są mechaniczne, znane również jako klucze klikowe. Jego skala ma zakres 20-200 Nm. Doskonale sprawdzi się w wielu warsztatach. Do klasycznych modeli zalicza się klucze dynamometryczne w zestawie takie jak siłomierze. Ten rodzaj również ma skalę z podziałką wartości momentu dokręcania.

Klucze dynamometryczne – zastosowanie

Narzędzia tego rodzaju ze względu na specyficzne zastosowanie i wielość modeli dostępnych na rynku świetnie sprawdzą się w wielu dziedzinach. Zestawy kluczy dynamometrycznych znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w motoryzacji. Tam wykorzystuje się je do dokręcania śrub w kołach i podzespołach samochodowych. Ze względu na odpowiednie dopasowanie i stosowne zabezpieczenia narzędzi, możemy mieć pewność, że żadna część samochodowa czy motocyklowa nie zostanie naruszona. Dodatkowo klucze dynamometryczne do roweru to doskonałe rozwiązanie do specyficzne ustawienia czy wyważenia kół. Tam również wymaga się dokręcania śrubek z niewielką siłą tak, aby nie uległy one zniszczeniu.

Zobacz
Komentarze (0)