Zdrowie

Ekstrakcja ósemek - co warto wiedzieć?

Każdy z nas chce mieć piękny uśmiech i cieszyć się zdrowymi zębami. To nasza wizytówka i dobre samopoczucie. Właśnie dlatego chodzimy regularnie do dentysty i czyścimy zęby. Czasem trzeba wyleczyć te, które psują się np. w wyniku próchnicy. Złe odżywianie jest wrogiem zdrowego uśmiechu, dlatego warto zadbać o siebie kompleksowo i przyjrzeć się swojej diecie. Nadmiar cukru może powodować ubytki, dlatego słodycze najlepiej zastąpić owocami. 

Usuwanie ósemek - kiedy jest potrzebne?

Kiedy wchodzimy w dorosłość, mamy komplet zębów, po kilku latach mogą rosnąć nam też zęby mądrości. Bywają one kłopotliwe, mogą się psuć. Czasem brakuje dla nich miejsca w szczęce. Dobrym rozwiązaniem może być więc ich usunięcie podczas zabiegu. Usuwanie ósemek często jest konieczne przed założeniem aparatu ortodontycznego. Trzeba to oczywiście skonsultować ze specjalistą.

Historie o chirurgicznym usuwaniu zębów mądrości sprawiają, że wielu pacjentów obawia się wyrywania ósemek. Oto krótki poradnik, który zawiera cenne wskazówki dla osób, czekających na ten zabieg. Jakie są wskazania do usuwania ósemek? Najczęściej zęby mądrości usuwane są z powodu złego ustawienia wyrzynających się ósemek w przestrzeni. Prowadzi to do zatrzymania procesu ich ząbkowania. Wskazaniem do usunięcia tych zębów może być też trudność z utrzymaniem higieny trzecich zębów trzonowych, co prowadzi do pogorszenia ich stanu. Czasem również krzywy zgryz i intensywne stłoczenie zębów sprawia, że ósemki nadają się do usunięcia. 

Jak przebiega zabieg?

O sposobie usunięcia ósemek decyduje ich umiejscowienie i stan. Można to zrobić podczas zabiegu chirurgicznego lub w warunkach ambulatoryjnych. Jeżeli ząb został zatrzymany to konieczne może być wykonanie zabiegu płatowego. Oznacza to odwarstwienie fragmentu błony śluzowej, co pozwala uzyskać dostęp do zatrzymanego zęba. Kiedy ząb przykrywa dziąsło i widać fragment jego korony znosi się odrobinę kości wokół zęba i usuwa go, a opatrunek chirurgiczny zakłada po oczyszczeniu zębodołu.

Czy usuwanie ósemek jest bolesne?

Wizyt u stomatologa nie kojarzymy na pewno z przyjemnością. Czasem towarzyszy im ból, którego wolelibyśmy uniknąć. W przypadku usuwania ósemek nie musi być źle. Znieczulenie miejscowe albo całkowite sprawia, że zabieg nie będzie bolesny. Pacjenci, którzy są szczególnie wrażliwi na ból mogą zdecydować się na znieczulenie ogólne czyli użycie narkozy. Wtedy można usunąć nawet kilka zębów, więc dyskomfort będący wynikiem wizyty u dentysty jest znacznie mniejszy.

Po zabiegu lekarz stomatolog może zalecić przyjmowanie antybiotyku albo stosowanie schłodzonych okładów na policzek. Przez kilka dni po usunięciu zęba lepiej powstrzymywać się od intensywnych i ciężkich prac, aby nie przemęczyć organizmu. Jeżeli więc masz pracę fizyczną, możesz dostać kilku dniowe zwolnienie lekarskie L4. Zabieg nie jest bardzo skomplikowany, więc pacjenci nie muszą się go obawiać tym bardziej, że ma on na celu poprawę ogólnego stanu zdrowia i pozwala uniknąć wielu niedogodności.

https://cdcstomatologia.pl/usuwanie-osemek.html

Zobacz
Komentarze (0)