Technologie

Frezowanie CNC - co to jest

Na czym polega frezowanie CNC? To proces, w którym obracające się z dużą prędkością frezy wcinają się w obrabianą powierzchnię, modelując ją oraz odcinając nadmiar obrabianego materiału. Frezowanie przy pomocy maszyny CNC uznawane jest za najprecyzyjniejsze, a co za tym idzie, także za najefektywniejsze. Tego typu frezarka wyposażona jest w system elektroniczny odpowiedzialny za możliwość zdalnego sterowania układami, które odpowiedzialne są za ruch roboczy. W tego typu obrabiarkach każdy jej ruch jest precyzyjnie obliczony, a wbudowany wewnątrz komputer umożliwia sterowanie i kontrolowanie każdego, najdrobniejszego nawet ruchu.

 

Frezowanie CNC - zalety

Na wstępie warto wyjaśnić, czym jest frezowanie CNC aluminium oraz frezowanie CNC drewna. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że ten rodzaj obróbki dokładniej tzw. obróbki ubytkowej, należy do jednej z najpopularniejszych technologii. Za pierwszą, niepodważalną i zdecydowanie najważniejszą zaletę frezarek CNC należy uznać jej precyzyjność. Zanim frezarki CNC weszły na rynek, analogiczny proces obróbki ręcznej polegał na ciągłym dopasowywaniu pracy maszyny przy pomocy pokręteł, dźwigni oraz przycisków. Całość tych czynności wykonywana była ręcznie przez operatora maszyny. Nic więc dziwnego, że ten rodzaj obróbki generował niebywałe straty, ponieważ ryzyko ludzkiego błędu było bardzo wysokie. W przypadku frezarki CNC każdy ruch sterowany jest komputerowo, dlatego maszyna doskonale „wie”, w jaki sposób wykonać poszczególne cięcia, wykonując je możliwie jak najdokładniej, dbając jednocześnie o jak najmniejsze straty materiału. Druga zaleta tego typu obróbki to szybkość wykonywania poszczególnych zadań. Nie ulega wątpliwości, że wbudowany komputer, któremu wystarczy dać zadanie do wykonania, zrealizuje ją zdecydowanie szybciej, niż ludzka ręka. Poza tym niektóre obrabiarki wyposażone są w kilka osi, przez co pracują jeszcze szybciej niż podobne maszyny jednoosiowe.   

Podział frezarek CNC

Warto zaznaczyć, że frezarki CNC nadają się do obróbki różnego rodzaju materiałów. Na rynku dostępne są zarówno frezarki CNC do metalu, jak i frezarki CNC do drewna, które można podzielić na różne sposoby. Pierwszy podział, najbardziej podstawowy, związany jest stricte z ich budową. Na tej podstawie można wyróżnić frezarki jedno- oraz wielowrzecionowe. Kolejny podział związany jest z tym, w jaki sposób zamocowane jest wrzeciono we frezarce. Na tej podstawie można wyszczególnić frezarki górno- oraz dolnowrzecionowe. Co ważne, frezarki górnowrzecionowe odznaczają się bardzo szerokim zastosowaniem. Dzieje się tak dlatego, że umożliwiają zarówno frezowanie zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Z kolei frezarki dolnowrzecionowe wymagają dużej wprawy w ich użytkowaniu, ponieważ umieszczone pod stołem wrzeciona powodują, że tego typu maszyna jest dużo niebezpieczniejsza. Frezarki dolnowrzecionowe można dalej podzielić na poziome, pionowe oraz uniwersalne. 

Zobacz
Komentarze (0)