Zdrowie

Ospa w przedszkolu

Choroby zakaźne wieku dziecięcego są jednym z cięższych okresów w życiu zarówno dzieci, jak i rodziców. Zazwyczaj podczas choroby można jedynie łagodzić objawy i czekać na poprawę. Tak też się dzieje w przypadku ospy wietrznej. Jednak warto znać rozwiązania, które mogą choć trochę ulżyć dziecku w tym trudnym czasie. 

Ospa wietrzna jest wyjątkowo uciążliwą chorobą zakaźną przenoszącą się drogą kropelkową. Okres wylęgania może trwać nawet do 2 tygodni od czasu kontaktu z chorą osobą. Niestety dopiero wraz z nadejściem wysypki można stwierdzić, że choruje się właśnie na tę przypadłość. W tym czasie nosiciel może zarazić wiele osób, nawet o tym nie wiedząc. Najwyższy wskaźnik zakażalności występuje w pierwszych dniach wystąpienia wysypki. Dlatego słysząc o tym, że w przedszkolu panuje ospa, rodzice zaczynają się przygotowywać do tego ciężkiego okresu, który w końcu i tak nastąpi. Niestety nie ma skutecznych medykamentów zapewniających szybki powrót do zdrowia, jednak można stosować leki na ospę gemini.pl/kategoria/zdrowie/dermatologia/choroby/ospa, które poprawią komfort osoby zarażonej i załagodzą przykre dolegliwości.

Po czym poznać ospę?

Zachorowanie na ospę niesie za sobą szereg przykrych dolegliwości, które mogą występować z różnym natężeniem. Pierwsze objawy zachorowania mogą przypominać zwykłe przeziębienie: złe samopoczucie, gorączka, ból głowy i mięśni, a także brak apetytu. Po około 48 godzinach występuje swędząca wysypka pokrywająca większą część ciała, również owłosioną część skóry i błony śluzowe. Charakterystyczna wysypka na początku przypominająca czerwone krostki z czasem przekształca się w pęcherzyki wypełnione płynem. W tym czasie ważna jest odpowiednia pielęgnacja i stosowanie preparatów zapobiegających nadkażeniom. W niektórych przypadkach objawy mogą być mało charakterystyczne, a wysypka może występować w niezauważalnych miejscach. Średnio choroba może trwać 14 dni.

Jak pomóc dziecku podczas ospy?

Męcząca wysypka powoduje swędzenie i dyskomfort. Do tego może dojść gorączka i ogólne rozbicie, dlatego warto stosować leki na ospę zmniejszające dokuczliwe objawy. Na ból głowy i gorączkę można podawać dziecku paracetamol. Podczas ospy należy unikać ibuprofenu, który może prowadzić do pogorszenia stanu i powikłań. Podczas choroby ważna jest także higiena, dzięki której można zapobiec nadkażeniom skóry. Kąpiel powinna odbywać się codziennie najlepiej pod prysznicem. W przypadku najmłodszych można korzystać z wanienki, pamiętając o tym, żeby kąpiel była krótka. Pomocna może się okazać również kąpiel w roztworze gencjany zmniejszająca swędzenie, działająca odkażająco, przeciwzapalnie i wysuszająco. Doraźnie na skórę można stosować specjalne pianki łagodzące swędzenie lub Pudroderm działający znieczulająco i przeciwświądowo. Należy pamiętać, aby pozwolić skórze oddychać. W ten sposób szybciej będzie się goiła i uniknie się zakażeń. Zazwyczaj, gdy strupki na ciele przyschną, to chory przestaje zarażać, jednak zawsze należy skonsultować z lekarzem powrót dziecka do przedszkola. W ten sposób uniknie się małej epidemii w placówce.

Zobacz
Komentarze (0)