Informacje z kraju

7 najpiękniejszych starówek w Polsce. Wśród nich Kraków i Gdańsk!

​Starówka to najstarsza i zazwyczaj jednocześnie najpiękniejsza część miasta. To tu znajduje się najwięcej zabytków i to tu najtłumniej przybywają turyści. Polskie miasta mają się czym pochwalić w tej kategorii! Zobacz nasz ranking najpiękniejszych starówek w kraju.

Gdańsk – Stare Miasto czy Główne Miasto?

Z historycznego punktu widzenia gdańskie śródmieście dzieli się na Stare Miasto i Główne Miasto. Przez lata były to odrębne części administracyjnie. Dziś jednak granice między nimi zatarły się i tak mieszkańcy, jak i turyści starą część miasta postrzegają jako całość i mówią o niej po prostu „starówka”. To bez wątpienia najpiękniejsza część Gdańska. Znajduje się tu Trakt Królewski, czyli główna trasa turystyczna miasta, Bazylika Mariacka, Dwór Artusa czy słynna Fontanna Neptuna.

Zobacz apartamenty Gdańsk Stare Miasto z oferty Sun&Snow! Znajdują się w tak dogodnych lokalizacjach, że przez ich okno można podziwiać najpiękniejsze zabytki Gdańska.

Warszawa – Stare Miasto zbudowane na nowo

Warszawska starówka bardzo ucierpiała w wyniku działań wojennych. Podczas powstania warszawskiego zniszczono około 90% zabudowań. Ocalało jedynie sześć domów! Po wojnie włożono ogromny wysiłek by zrekonstruować, a właściwie zbudować na nowo Zamek Królewski i całe Stare Miasto (również świątynie i kamienice). Zdecydowano się na przywrócenie świetności starówki z XVIII wieku. Warszawska starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako przykład niemal kompletnej rekonstrukcji. Jest to jeden z nielicznych przypadków tego typu w skali światowej. Zwykle takie działania uważa się bowiem za fałszowanie historii. W przypadku Warszawy zrobiono jednak wyjątek.

Poznań – starówka i słynne koziołki

Najcenniejszym zabytkiem poznańskiego Starego Miasta jest ratusz z połowy XVI wieku, przebudowany w stylu renesansowym. To właśnie na jego wieży znajduje się zegar ze słynnymi koziołkami. Inne warte uwagi obiekty to m.in. miejska waga (dawna siedziba ważnika, w której dziś mieści się restauracja i centrum kultury) i odwach (służył jako siedziba dla straży miejskiej, a potem policji).

Kraków – starówka tętniąca życiem

Centralnym punktem krakowskiej starówki jest Rynek Główny – największy rynek w Polsce i trzeci co do wielkości w Europie. Na terenie starówki znajdują się też inne obiekty, np.:

  • Kościół Mariacki,
  • Sukiennice,
  • Brama Floriańska.

Można się tu zgubić na cały dzień, co chwilę odnajdując kolejny piękny zakątek. Nic dziwnego, że krakowskie Stare Miasto zostało wpisane na listę dziedzictwa narodowego UNESCO.

Sprawdź apartamenty Kraków i przekonaj się na własne oczy, jaka piękna starówka znajduje się w dawnej stolicy Polski!

Wrocław – po starówce za krasnalami

W sercu Starego Miasta we Wrocławiu znajduje się Rynek Główny z ratuszem, otoczony przez barokowe, kolorowe kamieniczki. To jednocześnie prawdziwe towarzyskie centrum miasta – znajduje się tu wiele modnych lokali. Pośród urokliwych uliczek wrocławskiej starówki można również spotkać przyjazne krasnale, od lat stanowiące symbol miasta.

Zamość – Stare Miasto jak w XIV wieku

Do dziś zamojska starówka zachowała zabytkowy, XIV-wieczny układ, nawiązujący do ówczesnych włoskich miast (z szachownicowym rozmieszczeniem ulic, trzema rynkami i fortyfikacjami). Był to jeden z istotnych argumentów, dla których została doceniona przez UNESCO. W czasie zwiedzania starówki warto zajrzeć m.in. do dawnego pałacu Zamojskich, do kolegiaty św. Tomasza czy na Rynek Wielki, otoczony przez zespół podcieniowych kamienic.

Ze względu na swój urokliwy charakter Stare Miasto w Zamościu bywa nazywana wręcz „Padwą Północy”.

Toruń – starówka w cieniu krzyżackiego zamku

Mianem Starego Miasta w Toruniu często określa się Zespół Staromiejski, obejmujący dzielnicę Stare Miasto, Nowe Miasto i zamek krzyżacki. Historyczne Stare Miasto w Toruniu tak naprawdę rozciąga się między Fosą Staromiejską, placem Teatralnym a murami miejskimi.

Centralnym punktem starówki jest Rynek Staromiejski, a za jej charakterystyczne punkty uznajemy:

  • ratusz,
  • Dwór Artusa,
  • pomnik Mikołaja Kopernika,
  • pomnik Flisaka.

Toruńska starówka również została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)