Informacje z kraju

Kolorowanki dla osób starszych

Opiekunka osób starszych powinna nie tylko dbać o higienę seniora i o to, aby dobrze, regularnie się odżywiał, ale też o stymulację jego funkcji poznawczych. Odpowiednia gimnastyka umysłu sprawia, że senior może dłużej funkcjonować poznawczo na dość dobrym poziomie. Tym, co warto podsunąć osobie starszej są kolorowanki dla seniora. Okazuje się, że sprawdzają się one naprawdę świetnie. Seniorzy je lubią, a korzyści z ich stosowania są naprawdę bardzo szerokie.
 

Jakie kolorowanki wybrać?

Zacznijmy od tego, że kolorowanki wpływają na seniorów bardzo korzystnie. Nie tylko gimnastykują umysł, ale świetnie wyciszają. Pomagają w łagodzeniu stresu, wykazują działanie uspokajające. Poprawiają pamięć i koncentrację uwagi. Aby jednak przyniosły wskazane przez nas efekty, bardzo ważny jest ich odpowiedni wybór. Kolorowanki należy dopasować do poziomu, na jakim funkcjonuje senior. Jeśli będą one zbyt proste, mogą wywołać złość. Podobnie te zbyt skomplikowane i trudne. Może pojawić się frustracja i zniechęcenie, a więc efekt zupełnie odwrotny od tego, na którym nam zależy. Warto pamiętać, że tematyka kolorowanek też jest różna, co pozwala na znalezienie takiej wpisującej się w zainteresowania i preferencje seniora.
 

Szeroki wybór kolorowanek

Wspomnieliśmy już, że kolorowanki różnią się stopniem trudności, a także tematyką. Warto wiedzieć, że dostępne są te przeznaczone do malowania kredkami, ale zdecydować można się również na takie, które można malować farbami. Nie ma więc problemu z dopasowaniem techniki do tego, co preferuje nasz podopieczny. Warto pamiętać, że kolorowanki można podsuwać zarówno seniorom, u których obserwuje się już pierwsze objawy demencji, jak i tym, którzy nie mają żadnych problemów z funkcjonowaniem poznawczym.
 

Inne sposoby stymulacji poznawczej seniorów

Kolorowanki to tylko przykład tego, po co można sięgnąć, chcąc wspomagać funkcjonowanie poznawcze seniorów. Obecnie dostępny jest naprawdę szeroki wybór puzzli i gier, które idealnie wpisują się w potrzeby osób starszych. Ich niewątpliwym atutem są proste zasady, co sprawia, że każdy senior bez trudu je opanuje. Korzyścią, jaka wynika z gier dla seniorów jest to, że większość z nich wiąże się z koniecznością zaangażowania dodatkowej osoby. W efekcie gry dla seniorów nie tylko stymulują funkcje poznawcze, ale są również doskonałą okazją do tego, aby senior pobył z innymi. Z kolei puzzle dla seniorów zwracają uwagę sporymi elementami. Dzięki temu mogą po nie sięgać nawet ci seniorzy, których wzrok znacznie się pogorszył. Warto dodać, że zarówno gry, jak i puzzle dla seniora można kupić gotowe bądź przygotować je samodzielnie. Świetnym przykładem jest popularna gra memory, która świetnie stymuluje pamięć, a której przygotowanie zajmie zaledwie kilka chwil.
 

Produkty bezpieczne dla seniora

Zarówno kolorowanki, puzzle, jak i gry dla seniorów to produkty w pełni bezpieczne. Wykonane są one tak, że nie stanowią żadnego zagrożenia. Producenci tego rodzaju akcesoriów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że senior, który będzie z nich korzystał może być w bardzo różnym stanie. Dlatego dba o to, aby nawet osoby, których kondycja poznawcza mocno się pogorszyła były bezpieczne podczas korzystania z produktów wspomagających ich funkcje poznawcze.

Problemem wielu osób starszych jest słabnąca pamięć, koncentracja, koordynacja wzrokowo – ruchowa. Dobry opiekun osób starszych dba jednak o to, aby stymulować funkcjonowanie poznawcze swoich podopiecznych. Kolorowanki, a także gry i puzzle dla seniora to naprawdę świetny wybór.

ATERIMA MED - aktualne oferty pracy dla opiekunek osób starszych w Niemczech

Zobacz
Komentarze (0)