Dom

Inwestycja w ziemię

Mówi się, że grunty się nie starzeją, nie niszczą, są odporne na kataklizmy a wróg ziemi nie zabierze ani nie zniszczy. Od tysięcy lat to realna wartość i to raczej nie będzie się zmieniać. Czy więc ziemia będzie taką inwestycją idealną? Może tak być, ale trzeba wiedzieć, gdzie i jak ją kupić. Do czasu wprowadzenia ustawy odnośnie kształtowania ustroju rolnego, doskonałą inwestycją było kupowanie ziemi rolnej. Nowe prawo jednak drastycznie zawęziło grupę osób, które mogą w taki sposób nabywać grunty i to istotnie zmieniło sytuację. Dziś, aby kupić ziemię rolną będzie trzeba dokumentować, że jest się rolnikiem, który prowadzi działalność gospodarczą osobiście na terenie danej albo sąsiedniej gminy. Dla wielu osób jednak będzie to warunek nie do spełnienia.

Polecamy serwis: sasiedzki.pl który porządkuje oferty z polskiego rynku nieruchomości. Dzięki niemu łatwo wyfiltrujesz ogłoszenia np. działki na sprzedaż w Krakowie: https://sasiedzki.pl/nieruchomosci/dzialki/malopolskie/krakow,db?status=2

Teoretycznie można uzyskać zgodę na odstępstwo od tego, ale rynek próżni nie znosi i inwestorzy idą w kierunku gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Będzie to dobro ograniczone, bezpieczne i stabilne.. W porównaniu z innymi inwestycjami rynek jest tutaj dość przewidywalny. Obecne trendy urbanizacyjne będą się nasilać ze względu na to, że można mówić o bogaceniu się społeczeństwa, rozwija się komunikacja, pojawia się moda na życie bliżej natury czy popularyzuje się praca zdalna i wiele ludzi nie musi często pojawiać się w mieście. Przy tym jak rośnie popyt i jest ograniczona podaż ziemi nie wyprodukujemy, można się spodziewać, że ceny będą rosnąć a to szansa dla inwestorów. Jednak podobnie jak w przypadku mieszkań czy papierów wartościowych, obrazów nie każdy taki zakup będzie opłacalny. Na gruntach zarabiają ci, którzy wiedzą jak i gdzie je kupować. Lokalizacja to klucz do sukcesu. Pierwszym krokiem w poszukiwaniu działki będzie badanie rynku, które powinno być jak najbardziej gruntowne.

Podstawowa zasada rozsądnego kupującego będzie myślenie perspektywieczne. Każda inwestycja musi mieć swoją wizję końca. Dlatego zanim wybierzemy trzeba rozważyć jak atrakcyjna będzie dana lokalizacja za kilka kolejnych czy kilkanaście lat. Kupno gruntu w popularnej okolicy to duży wydatek i mały potencjał wzrostu. Tania działka położona bardzo daleko i bez infrastruktury nie daje szans na to, że jej wartość będzie rosła. Jak więc znaleźć tutaj odpowiedni kompromis. Dokładnie trzeba sprawdzić jak długo będzie trwać dojazd do miasta samochodem oraz środkami komunikacji publicznej. Warto wykorzystać informację na stronie Stowarzyszenia Integracji Społecznej Komunikacji. Dzięki temu jeszcze przed zakupem będzie można na stronie SISKOM zobaczyć jak za kilka lat będzie wyglądać dostępność komunikacyjna tego miejsca.

Wbrew pozorom nie zawsze działka najbliżej miasta będzie z nim dobrze skomunikowana. Lokalizacja w pobliżu głównych dróg będzie istotnie skracać czas dojazdu. Bardzo dużym plusem może być również podstawowa infrastruktura a więc przychodnia, sklep, przedszkola. Internet to nie wszystko. Przeszukując popularne portale z ogłoszeniami warto będzie analizować oferty nieco głębiej. Wiele działek w rejonie ma dobre ceny. Okolica może być problematyczna. Działka, którą się obserwuje będzie wystawiona na bardzo długo? To może być znak, że np. jej status prawny nie jest uregulowany. Gdy pojawia się nagle ofert w jednym miejscu to może być znak, że coś w tej okolicy niekorzystnego będzie się działo. Warto to wszystko brać pod uwagę i kontrolować. Sprawdzać, gdzie ewentualnie może być haczyk. 

Zobacz
Komentarze (0)