Lifestyle

Historia przesyłek kurierskich – jak to się zaczęło?

​Dziś trudno wyobrazić sobie świat bez przesyłek kurierskich. Dotyczy to szczególnie osób, które uwielbiają dokonywać zakupów przez internet. Pierwsza firma kurierska, czyli UPS, która działa zresztą do dzisiaj, powstała w roku 1907 w Stanach Zjednoczonych, początkowo mając zasięg lokalny. Jeśli natomiast chodzi o historię usług kurierskich, jest ona znacznie dłuższa i sięga starożytności.

Początki historii przesyłek kurierskich

Trudno zdefiniować konkretny moment, w którym rozpoczyna się historia przesyłek kurierskich. Z dzisiejszego punktu widzenia kurierzy jakich znamy oraz współczesna poczta mają wspólne korzenie. Jedno jest pewne – usługi kurierskie świadczono już w starożytności, między innymi w antycznej Grecji, Rzymie czy Egipcie. Ówcześni władcy korzystali z pomocy posłańców, aby przekazywać na odległość istotne dokumenty, a nawet jedynie informacje. Z czasem w podobny sposób przewożono coraz większe przedmioty. Przywilej władców po pewnym czasie stał się dostępny dla coraz szerszych grup społeczeństwa.

Historia przesyłek kurierskich, jakie znamy dzisiaj

Posłańcy i poczta coraz lepiej spełniali swoje funkcje również w średniowieczu i kolejnych epokach. Ówcześni "kurierzy" w niczym nie przypominali dzisiejszych. Poruszali się pieszo bądź konno, dlatego czas realizacji zleceń mocno odbiegał od standardów, jakie znamy dzisiaj. Pierwsza firma kurierska działająca na bardziej zinstytucjonalizowanych zasadach powstała w 1907 roku w Seattle w stanie Waszyngton. Spadkobiercą ówczesnej American Messenger Company jest działająca do dzisiaj również w Polsce firma UPS. Początkowo kurierzy pracowali regionalnie, poruszając się pieszo bądź na rowerach, ale szybko do gry wkroczył transport samochodowy. XX wiek to dynamiczny rozwój przedsiębiorstw kurierskich za Oceanem, jednak do Europy trafiły one dopiero w latach 70. ubiegłego stulecia.

Historia przesyłek kurierskich na ziemiach polskich

Polscy średniowieczni władcy, podobnie jak inni królowie i książęta na Starym Kontynencie, również korzystali z usług gońców. Natomiast pierwsza zinstytucjonalizowana poczta na naszych ziemiach to Poczta Królewska, założona przez Zygmunta Augusta, działająca pomiędzy Krakowem, a Wenecją, przez Wiedeń. Dlaczego można ją uznać za przełomową? Chociaż była finansowana przez króla, z jej usług mogli korzystać także inni obywatele. W 1848 roku, mimo że pod zaborami, w Królestwie Polskim odbył się natomiast pierwszy transport poczty koleją na trasie z Warszawy do Częstochowy. Z kolei w 20-leciu międzywojennym na terenie naszego kraju funkcjonowało przedsiębiorstwo Polska Poczta, Telegraf i Telefon, którego spadkobiercą jest dzisiejsza Poczta Polska.

Pierwszą polską firmą kurierską, stanowiącą rzeczywistą alternatywę dla poczty było przedsiębiorstwo Servisco oferujące już w latach 70. szybszą realizację przesyłek, ale w dość wysokich, „dla przeciętnego Kowalskiego” cenach. Upowszechnienie się usług kurierskich w naszym kraju odbyło się natomiast na przełomie wieków, gdy na rynek wkroczyli globalni gracze.

Dynamiczne zmiany w usługach kurierskich

Ostatnie dziesięciolecia oznaczają dynamiczny rozwój usług kurierskich, między innymi za sprawą rosnącego znaczenia rynku e-commerce i samego internetu. Pewnym przełomem należy określić pojawienie się paczkomatów InPost – niezwykle popularnych w naszym kraju.

Od pewnego czasu klienci w Polsce mogą korzystać także z usług brokerów kurierskich, takich jak Sendit.pl. Dzięki temu realizują swoje zlecenia w niskich cenach, oszczędzając przy okazji czas na znalezienie odpowiedniego przewoźnika. Więcej na ten temat można przeczytać pod adresem: https://www.sendit.pl/.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)