Jak funkcjonują młoty pneumatyczne?
Młotki pneumatyczne są znacznie bardziej popularne niż mogłoby się to wydawać wielu z nas. Każdy miał przecież okazję przynajmniej raz obserwować na ulicy pracownika wykonującego zadania właśnie z użyciem narzędzi tego rodzaju. Oczywiście, czym innym jest wiedza dotycząca tego, jak wyglądają młoty pneumatyczne, a czym innym ta, która odnosi się do ich działania. Okazuje się jednak, że odpowiedź na pytanie o to, jak działa takie narzędzie i gdzie możemy się z nim spotkać, także nie jest przesadnie trudna.
Już na wstępie wypada podkreślić, że mówiąc o młotach pneumatycznych mamy na myśli przenośne urządzenia mechaniczne. Ich zasada działania wcale nie jest skomplikowana, warto przy tym podkreślić, że samo ich działanie jest możliwe przede wszystkim dzięki sprężonemu powietrzu. To właśnie ono porusza tak zwanym bijakiem przy wykorzystaniu ruchu posuwisto-zwrotnego. Bijak nie uderza jednak przypadkowo trafiając w końcówkę, która swoim kształtem przypomina dłuto. Tu warto wspomnieć także o sprężarce odpowiadającej w tym narzędzi za tłoczenie powietrza. Jest ona zazwyczaj napędzana silnikiem diesla. Z młotami pneumatycznymi najczęściej mamy do czynienia wtedy, gdy konieczne jest wykonanie ciężkich prac. Gdy mamy do czynienia z lżejszymi zadaniami, lepiej będą się sprawdzać młoty wyposażone w udar pneumatyczny. W takim przypadku źródłem napędu nie jest silnik diesla, ale, w zależności od modelu, silnik spalinowy i pneumatyczny. Warto w tym miejscu podkreślić, że w zdecydowanej większości przypadków młoty pneumatyczne wykorzystuje się do prac remontowych. Można jednak na nie liczyć także w trakcie trwania prac budowlanych. Młoty pneumatyczne pojawiają się także jako element wyposażenia drogowców oraz górników. Ci ostatni szczególnie często podkreślają, że bez tych narzędzi, wykonywanie codziennych obowiązków byłoby w znacznym stopniu utrudnione. Najważniejszym zadaniem młotów pneumatycznych jest kruszenie różnego rodzaju minerałów. Mamy przy tym do czynienia nie tylko z betonem i asfaltem, ale nawet ze skałami.
Oczywiście, z młotów pneumatycznych można korzystać jedynie w ściśle określonych warunkach. Konieczne jest więc przede wszystkim zatroszczenie się o to, aby wejść w posiadanie różnego rodzaju ochraniaczy. Jest to wyjątkowo ważne przede wszystkim dlatego, że mamy do czynienia ze sprzętem bardzo głośnym. Natężenie wydawanego przez nie dźwięku może przekraczać nawet 100 decybeli. Już kilka godzin pracy z tego rodzaju narzędziem może przyczynić się do tego, że organizm zacznie zmagać się z pierwszymi skutkami ubocznymi. Pracownicy powinni być więc obowiązkowo zaopatrywani w specjalne słuchawki. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie podczas pracy właściwej odzieży ochronnej. Tylko w takim wypadku zminimalizuje się ryzyko ewentualnego negatywnego wpływu opisywanych narzędzi na stan naszego zdrowia. Tu warto podkreślić, że powikłaniami mogą być choćby zaburzenia w układzie nerwowym, choć nieodpowiedzialne postępowanie może przyczynić się również do zaburzeń powiązanych z układem mięśniowo szkieletowym.
Zostaw komentarz