Technologie

Jesteś zapracowany, a lubisz czytać? Jest na to sposób!

Wielu z nas uwielbia czytać. Kryminały, romanse, fantastyka, literatura faktu, klasyka. Opcji jest wiele. Kochamy śledzić losy bohaterów, które nie raz wciągają nas, jak nie jeden film sensacyjny. Co jednak zrobić gdy życie nas przytłacza, cały dzień jesteśmy poza domem, a wracając jedyne na co mamy ochotę to położyć się spać? Z pomocą przychodzą audiobooki. 

Czym jest audiobook? 

Większość z nas na pewno pamięta, kiedy to za dziecka ktoś czytał nam bajki do snu. Gdyby ktoś wtedy nagrał swojego dziadka, czy ojca, czytającego tę bajkę, można by to nazwać audiobookiem. I chociaż teraz już wyrośliśmy z bajek, na pewno jest to interesujący pomysł, by czegoś dla odmiany posłuchać, zamiast czytać. Inaczej więc, audiobook to książka mówiona, przeznaczona do słuchania. Zwykle czyta je profesjonalny lektor, aktor, bądź nawet autor książki. Audiobooki przypominają formą audycje radiowe, choć te charakteryzowały się tym, że musieliśmy śledzić harmonogram ich puszczania w radio, by nie przegapić audycji, natomiast audiobooki możemy słuchać kiedy tylko znajdziemy wolną chwilę, w przeznaczony do tego sposób.

Gdzie znaleźć audiobooki? 

Audiobooki znaleźć można najczęściej w formie plików do kupienia w aplikacjach czy stronach, jak Audioteka.com. Znajdziemy tam m.in. wolne audiobooki. Wygodą takich aplikacji jest to, że mamy je cały czas w telefonie, z pobraną książką-audio, do której mamy dostęp cały czas. Biblioteki takich aplikacji są przeogromne, więc możemy mieć pewność, że każdy znajdzie coś dla siebie. Co też jest bardzo ważne dla wielu osób, audiobooki takie są czytane po polsku, mimo obco brzmiącej nazwy, chociaż znaleźć można i takie w językach obcych, co może być świetnym sposobem na osłuchanie się z językiem obcym w przyjemny sposób, bo słuchając książki, którą zawsze chcieliśmy przeczytać.

Dla kogo są audiobooki?

Audiobooki charakteryzują się wielką wygodą użytkowania. Nie musimy targać ze sobą wielkiej, 300-stronicowej książki, ani nie musimy szukać odpowiedniego momentu by wyjąć ją z naszej torby i niezręcznie trzymać ją, gdy warunki nam nie sprzyjają. Audiobooków słuchać można wszędzie i o każdej porze.

Świetnie nadadzą się więc dla osób często podróżujących, dla tych co codziennie dojeżdżają do pracy lub szkoły autobusem lub pociągiem. Osoby zapracowane na pewno pokochają audiobooki. Można ich słuchać w autobusie, biegnąc na pociąg, w samochodzie, czy nawet w pracy jeśli mamy pracę która na to pozwala, bądź wybitną podzielność uwagi. 

Będą też świetne dla osób, które są aktywnie fizycznie. Spacerując, biegając, czy ćwicząc na siłowni możemy odtworzyć taki audiobook i cieszyć się treścią książki, bez potrzeby skupiania się na czytaniu. Ćwicząc kilka godzin tygodniowo, przeczytamy w ten sposób całkiem sporo książek w całym roku. 

Także osoby pracujące w domu oraz przy dzieciach, pokochają audiobooki. Bycie mamą jest bardzo zajmujące. Czasu na czytanie może zabraknąć. Audiobooka jednak włączyć można przy wykonywaniu obowiązków domowych typu sprzątanie, czy gotowanie. Można w ten sposób zamienić obowiązek w coś bardziej przyjemnego, w chwilę dla siebie. Mamy mogą pokochać audiobooki także dlatego, że można znaleźć także audiobooki dla dzieci. Audiobooki takie, nie tyle wygodne, bo możemy je puścić dzieciom żeby je wyciszyć oraz zająć - w podróży, kolejce do lekarza, bądź do snu, ale także bardzo rozwijające. Uczą skupienia oraz wzbogacają zasób słów oraz rozwijają wyobraźnie.

Kolejnym pozytywnym aspektem audiobooków to to, że nie męczą naszego wzroku. Idealne więc będą dla osób noszących okulary, niedowidzących, bądź nawet niewidomych. 

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)