Zdrowie

Rentgen stomatologiczny - na czym polega?

Rentgen stomatologiczny pozwala stwierdzić lub wykluczyć wiele chorób zębów. Wykorzystywany jest we współczesnej stomatologii. Przede wszystkim pozwala dokładnie sprawdzić uzębienie i w dalszej kolejności przeprowadzić potrzebne działania. Dzięki temu leczenie jest świadome, a ryzyko niepowodzenia zdecydowanie mniejsze. 

Podczas zabiegu zęby i kości pochłaniają więcej promieniowania. Dzięki temu tkanka kostna żuchwy i szczęki jest jaśniejsza na zdjęciu, co pozwala specjaliście na dokładniejszą analizę. Możliwa jest wtedy szczegółowa ocena wszelkich ubytków i zainfekowanych miejsc.

Zdjęcie pantomograficzne w Krakowie

W Centrum Stomatologii CDC w Krakowie wykonywane są zarówno zdjęcia pantomograficzne, jak i punktowe.

Zdjęcia pantomograficzne pozwalają szczegółowo zobaczyć zęby górne i dolne, te zatrzymane w kości, a także wszystkie otaczające je tkanki. Przede wszystkim zabieg ten służy do odpowiedniego zaplanowania procesu leczenia. Zaleca się go w przypadku leczenia kanałowego, protetycznego, implantologicznego, ortodontycznego, a także przy planowaniu usunięcia zębów zatrzymanych. Profesjonalne gabinety stomatologiczne, również CDC w Krakowie, używają odpowiedniego sprzętu do diagnostyki radiologicznej - pantomogramu. WIęcej dowiesz się na https://cdcstomatologia.pl/diagnostyka-radiologiczna.html >>

Pantomogram zębów - przeciwwskazania

Przede wszystkim za główne przeciwwskazanie do wykonania zdjęć pantomograficznych uważa się ciążę. Emitowane promienie mogą mieć wpływ na rozwijający się płód. Oczywiście promienie RTG nie są obojętne na zdrowie człowieka, ale postęp technologii w tym zakresie  tak się rozwinął, że stosuje się bardzo małe dawki promieniowania, co zapewnia bezpieczeństwo.

rentgen stomatologiczny

Rentgen stomatologiczny w Krakowie - zdjęcia punktowe

W gabinecie CDC w Krakowie wykonuje się nie tylko podstawowe zdjęcia pantomograficzne, ale też punktowe. Jest to najnowocześniejsza technologia, za pomocą której wykonuje się rentgen zębów. Przede wszystkim plusami tej metody jest duża dokładność i szybkość. Zdjęcia punktowe zapisywane są cyfrowo, dzięki czemu lekarz ma do nich wgląd od razu po wykonaniu. Tego typu zdjęcia przedstawiają badany ząb od korony do wierzchołka, a także sąsiednie zęby.  Przede wszystkim wykonuje się je, aby precyzyjnie ocenić ubytki próchnicowe w zębach oraz skontrolować poprawność przeprowadzenia leczenia kanałowego.

Jak wygląda rentgen?

Pacjent nie musi się do tego specjalnie przygotowywać. Wymaga się jedynie ściągnięcia wszystkich metalowych przedmiotów, a następnie założenia specjalnego ołowianego fartucha ochronnego, który zabezpiecza inne części ciała przed promieniowaniem. Cały proces jest zupełnie bezbolesny.
Rentgen stomatologiczny daje pewność odpowiedniego przeprowadzenia leczenia. Dzięki niemu lekarz może bardzo dokładnie ocenić stan zębów i postawić prawidłową diagnozę. Postęp technologiczny sprawił, że rentgen jest jeszcze łatwiejszy i szybszy, a co najważniejsze - bezpieczniejszy.

Zobacz
Komentarze (0)