Zdrowie

Leczenie lekomanii w Prywatnym Centrum Terapii Uzależnień Koninki

Ludzie mogą popadać w bardzo różne uzależniania, które są traktowane jak choroba. Najczęściej występujące uzależnienia to alkoholizm oraz narkomania. Jednak coraz częściej można zauważyć nałogi, które są związane z rozwojem technologicznym. Tak jest w przypadku uzależniania od Internetu, gier komputerowych, hazardu czy leków. Jak zatem leczyć lekomanię, która coraz częściej dotyka ludzi?

Czym jest lekomania?

Lekomania to uzależnienie od przyjmowanych leków. Głównie dotyczy to środków nasennych (grupa barbituratów), uspokajających, przeciwbólowych, dopingujących czy takich, które mają polepszyć nastrój i stan psychiczny. Jesteśmy coraz bardziej zestresowani, żyjemy w niesamowitym pędzie, dlatego  szukamy środków, które pozwolą odprężyć się. Niestety nie zdajemy sobie sprawy z tego, że częste przyjmowanie niektórych specyfików może powodować psychiczne i fizyczne uzależnienie. Oznacza to, że nasz organizm domaga się stałego dostarczania danych substancji. Po jakimś czasie dochodzimy do wniosku, że dawka jest już niewystarczająca, dlatego zwiększamy ją. 

Objawy lekomanii

Osoba uzależniona najczęściej nie przyznaje się do problemu, a na każdą wzmiankę o możliwej chorobie reaguje agresją. Oprócz tego leki mogą powodować: 

  • zmiany osobowości,
  • obojętność emocjonalną,
  • obsesję na punkcie ciągłego posiadania leku,
  • silną potrzebą zażycia leku.

Wielu ludzi powoli przestaje spędzać czas z przyjaciółmi i rodziną. Są drażliwi i nie umieją cieszyć się miłymi zdarzeniami. Często dochodzi także do degradacji społecznej. Mowa tutaj np. o utracie pracy lub obniżonych stopniach w przypadku uczniów. Najciężej pokonać uzależnienie psychiczne. Chora osoba nie potrafi przezwyciężyć chęci zażycia leku i zrobi wszystko, aby zdobyć specyfik. 

lekomania

Jak leczyć lekomanię?

Lekomanię, jak każdy nałóg, można wyleczyć. Nie jest to łatwy i szybki proces, jednak często kończy się sukcesem. Przede wszystkim chora osoba musi zdawać sobie sprawę ze swojego stanu. Jeżeli uzależniony chce wziąć udział w specjalistycznej terapii, może skorzystać z usług Prywatnego Centrum Terapii Uzależnień w Koninkach. Jest to placówka położona w pięknym miejscu, która dba o swoich pacjentów i pomaga im wyjść z najróżniejszych nałogów. 

Terapia lekomanii zaczyna się od detoksu oraz likwidacji fizycznych i psychicznych skutków przewlekłego zażywania leków. Jest to farmakologiczna część leczenia. Następnie przeprowadza się specjalną terapię zajęciową, która ma na celu odbudowę motywacji do rzucenia na nałogu. Dzięki temu pacjenci będą w stanie powoli wrócić do normalnego życia. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Pacjenci są pod stałą opieką psychiatry oraz wykwalifikowanego personelu.

Leczenie lekomanii przebiega często na zasadzie terapii zajęciowej, do której są zachęcani wszyscy pacjenci. Dodatkowym atutem ośrodka jest jego położenie w pięknej scenerii. Jest to ciche miejsce, które pomaga uzależnionym odzyskać spokój oraz wiarę w to, że mogą znowu zacząć normalnie żyć.

Kontakt:

PCTU "KONINKI"

Poręba Wielka 480, 34-735 Niedźwiedź,

woj. Małopolskie

tel.: +48 18 331 72 50

Zobacz
Komentarze (0)