Lifestyle

Jakie są najpopularniejsze dania na wynos?

Delivery to obecnie najszybciej rozwijający się kanał gastronomii. Rynek dowozów stale rośnie. Tylko na początku roku liczba restauracji, która przyłączyła się do Uber Eats, wzrosła o 188%. Mimo iż wzrost jest naprawdę duży to nie powinien on być żadnym zaskoczeniem. W związku z pandemią i zamknięciem stacjonarnej sprzedaży dań,  gastronomii właściciele lokali szukali sposobów, jak rozwinąć kanał delivery.

Jakie są najpopularniejsze dania na wynos?

Tutaj nie ma zaskoczenia, od wielu lat prym wiodą zamówienia związane z pizzą. Duży wzrost notowany jest także w restauracjach oferujących burgery, takich jak Pasibus w Gdyni. Według licznych danych, aż 4 z 10 zamawianych dań dotyczy właśnie tych produktów. Poza margheritą i peperoni, dużą popularnością cieszą się cheeseburgery oraz klasyki i burgery z kurczakiem. Z tych mniej popularnych dań, ale również często zamawianych, dostawcy wymieniają tex mex, ryby, wege, dania lunchowe, sałatki i frytki.

Użytkownicy platform i aplikacji do zamawiania jedzenia najczęściej decydują się na zamówienia z lokalnych restauracji, które oferują ich ulubione dania. Dlatego też we wszelkich rankingach prym wiodą lokale operujące w całym kraju, jak np. https://pasibus.pl/pl/lokalizacje/gdynia/ oraz potrawy, które pochodzą z regionalnych restauracji. Choć cheeseburger jest polskim faworytem, popularne są także autorskie burgery z dodatkiem nachosów czy awokado.

Kiedy najczęściej zamawiane jest jedzenie na wynos?

Podobnie, jak w przypadku gastronomii stacjonarnej, jedzenie na wynos w Polsce zamawiane jest najczęściej od piątku do niedzieli. Wszystkie portale oferujące opcję delivery szczyty zamówień notują właśnie w weekendy. A co z tygodniem pracy? Tutaj liczba składanych zamówień rozkłada się równo od poniedziałku do czwartku. Należy jednak zaznaczyć, że dania w przypadku tych dni zamawiane są najczęściej w porze lunchu. 

Ile wydają najczęściej Polacy na jedzenie na wynos?

Tutaj rozbieżność w danych jest dosyć duża. Wynika to głównie z popularności i zasięgów danych platform do zamawiania jedzenia. Polacy jednak średnio wydają na jedno zamówienie do 30 złotych w ciągu tygodnia roboczego. Sytuacja ma się inaczej w przypadku weekendów. Jak wiadomo, wtedy dosyć często organizowane są domówki czy też inne wydarzenia w domach, dlatego tutaj wartości zamówień są dwu- trzykrotnie wyższe. 

Jakie będą najpopularniejsze dania na wynos w przyszłości?

Jedna z platform do zamawiania jedzenia na dowóz pokusiła się o zrobienie wywiadu wśród ludzi. Z danych wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat większość respondentów próbowała nowe dania. Typowali najczęściej różne wersje burgerów, sushi, curry, azjatyckie dania i hummus. Polacy z chęcią w przyszłości sięgaliby po kuchnię gruzińską, tajską, indyjską i wietnamską oraz turecką. Na liście znajduje się także kuchnia amerykańska, która stale ewoluuje. Być może zaszczyci kubki smakowe konsumentów kolejnymi nowymi wydaniami burgerów lub zapiekanek.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)