Motoryzacja

Praca jako mechanik samochodowy - porady i wskazówki

Jeśli interesuje Cię naprawianie samochodów, zawód mechanika samochodowego może być doskonałym wyborem. Pracując w warsztacie naprawczym, będziesz musiał użyć wszystkich sześciu zmysłów, aby znaleźć problem z pojazdem. Od poluzowanej śruby po uszkodzoną skrzynię biegów - będziesz musiał wiedzieć, jak szybko i dokładnie naprawić problem. Trzeba też znać przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy oraz być na bieżąco z nowościami w branży motoryzacyjnej.

Opis stanowiska pracy mechanika samochodowego różni się w zależności od lokalizacji. Większość mechaników pracuje w warsztatach samochodowych. Do diagnozowania i naprawiania pojazdów używają specjalistycznego sprzętu, takiego jak sprężarki powietrza i systemy hydrauliczne. Niektórzy z nich zajmują się także kontrolą korozji i naprawą układów wewnętrznych. Opis stanowiska pracy wymaga od nich prowadzenia dokładnej dokumentacji, przestrzegania zasad i przepisów oraz korzystania z możliwości kształcenia ustawicznego w celu doskonalenia umiejętności technicznych i poszerzania wiedzy.

Jako mechanik samochodowy będziesz musiał posiadać świadectwo ukończenia mechaniki samochodowej, choć większość pracodawców woli kandydatów z kilkuletnim doświadczeniem. Będziesz także musiał umieć posługiwać się różnymi urządzeniami diagnostycznymi, w tym narzędziami komputerowymi i elektronarzędziami. Jeśli interesuje Cię bardziej specjalistyczna dziedzina, możesz rozważyć podjęcie pracy jako mechanik pojazdów samochodowych, technik klimatyzacji lub mechanik motocyklowy.

Po ukończeniu szkoły średniej można wziąć udział w kursie zawodowym lub technicznym. Programy te trwają zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy i obejmują połączenie zajęć w klasie i nauki praktycznej. Większość praktyk zawodowych zapewnia podstawowe wynagrodzenie w czasie nauki zawodu. Nie gwarantują one jednak zatrudnienia. Może być wymagane świadectwo ukończenia szkoły średniej. Można też rozważyć pójście do szkoły samochodowej. Najlepszą drogą dla Ciebie jest ta, która odpowiada Twoim umiejętnościom, zainteresowaniom i możliwościom finansowym.

Jako mechanik samochodowy możesz liczyć na to, że większość dnia spędzisz w pracy, zwykle między ósmą a dziewiątą rano, kończąc pracę około piątej lub szóstej po południu. Ponadto nie trzeba daleko wyjeżdżać - codziennie pracuje się w tym samym sklepie. Twój dzień będzie wypełniony pracą praktyczną, ale będziesz mieć także możliwość pracy z klientami, kiedy tylko zechcesz. Sprawdź: Praca Gliwice.

Praca mechanika samochodowego

W przeciwieństwie do większości zawodów, aby zostać mechanikiem samochodowym, nie trzeba mieć wykształcenia wyższego. Wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej, ponieważ większość czasu będziesz spędzać na pracy przy samochodach i ich ulepszaniu. Należy jednak znać się na matematyce, ponieważ mechanicy samochodowi często spędzają dużo czasu przy pojazdach. Można także odbyć staż w warsztacie samochodowym. Zazwyczaj praktyki takie rozpoczynają się w czasie nauki w szkole średniej, a niektóre firmy oferują płatne stanowiska.

Zarabianie większych pieniędzy jako mechanik samochodowy nie zawsze jest łatwe, ale wynagrodzenie jest tego warte. Średnie wynagrodzenie dla mechanika samochodowego zależy od regionu i doświadczenia, ale uzyskanie certyfikatu ASE i szkolenie może pomóc w poprawieniu perspektyw. Może się również okazać, że będziesz musiał pracować przez dłuższy czas, zanim będziesz mógł przejść na wyższy poziom.

W większości przypadków, aby zostać mechanikiem samochodowym, nie trzeba mieć wykształcenia wyższego. Wystarczy świadectwo ukończenia szkoły średniej, aby dostać się na praktykę i zacząć zarabiać pieniądze. Po podjęciu pracy będziesz mieć jednak ograniczone możliwości odejścia, ponieważ do wykonywania zawodu mechanika nie potrzeba wielu lat nauki. Ograniczona liczba możliwości odejścia utrudni awans do innej branży, a zarobki nie wystarczą na pokrycie podstawowych potrzeb rodziny.

Wynagrodzenie mechanika samochodowego może być bardzo zróżnicowane. Niektórzy mechanicy pracują dla agencji rządowych, inni prowadzą własne firmy. Niektórzy pracują nawet w weekendy lub wieczorami. W każdym przypadku praca Holandia jest satysfakcjonująca i daje wiele satysfakcji. Uzyskanie specjalistycznych certyfikatów da Ci przewagę nad innymi mechanikami w Twojej branży. Można również uzyskać certyfikat w zakresie określonych części samochodów, np. silników wysokoprężnych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z ryzyka i wymagań.

Do obowiązków mechanika samochodowego należy wykonywanie rutynowych czynności konserwacyjnych i napraw samochodów. Niektóre z tych zadań mogą obejmować przeprowadzanie testów diagnostycznych w celu określenia źródła problemu. Będziesz także wykonywać testy mające na celu zapewnienie, że samochód jest zdatny do ruchu drogowego, takie jak sprawdzanie hamulców, wymiana płynów i obracanie opon. Bureau of Labor Statistics szacuje, że do 2020 roku serwisanci samochodowi będą stanowić około 33 procent wszystkich miejsc pracy w przemyśle samochodowym, a tylko osiem procent pracuje w branży części samochodowych.

Zobacz
Komentarze (0)