Lifestyle

Podkładka pod mysz

Czy pod mysz potrzebna jest podkładka? Tutaj zdania są podzielone, jedni jej nie używają, inni myszki bez podkładki nie użyją. Czy coś zyskujemy dzięki podkładce pod mysz?

Dobrze dobrana podkładka pod mysz, to wygoda i precyzja obsługi komputera. Dzięki gładkiej powierzchni i odpowiedniemu wyprofilowaniu podkładki mysz nie napotyka na opór podczas poruszania po niej. Blat stołu albo biurka nie zapewni tak wysokiej wygody pracy, nawet eżeli jest gładki, a ponadto podkładka chroni również biurko przed porysowaniem.

Mysz komputerowa ma wprawdzie ślizgacze, ale w chwili dostania się pod jej spód paproszków lub kurzu może rysować powierzchnie. Zastosowanie podkładki rysowanie wyklucza.

Jeszcze lepiej sprawdzi się duża podkładka pod mysz XXL, która posłuży jako mata ochronna pod mysz i klawiaturę.

Dobrana podkładka to również duża precyzja pracy myszki przy tworzeniu programów graficznych lub podczas gier na PC.

Podkładki pod mysz były nieodzowne, gdy na rynku dominowały myszki z kulką. Dziś są wyposażone w sensory optyczne lub laserowe oraz w ślizgacze i mogą być użytkowane bezpośrednio na biurku. Jednak wygodniejsze jest użycie podkładki, która może kosztować kilka złotych.

Jakie podkładki pod mysz spotkamy w handlu?

Ilość i jakość podkładek w sklepach jest ogromna i zróżnicowana, i można wśród nich wyróżnić:

 • Podkładki biurowe – oferowane w różnych kształtach oraz rozmiarach, projektowane z dbałością o ergonomię pracy, nierzadko posiadające żelowe wstawki. Polecana jest podkładka pod mysz i nadgarstek, gdzie żelowa wstawka odciąża nadgarstek, przeciwdziałając bólom u osób pracujących długo przy komputerze.
 • Podkładki dla graczy – grupa podkładek, od standardowych, przez podświetlane, po duże. Podkładka pod mysz i klawiaturę jest szczególnie popularna wśród graczy, gdyż cały osprzęt znajduje się wówczas na podkładce i nic nie zawadza podczas rozgrywki. Podkładki pod mysz dla graczy mają uprzyjemnić rozgrywkę i umożliwić jak najwyższą precyzję podczas gry. Podkładki podświetlane natomiast, to rozwiązanie nowsze, z naciskiem na modny design. Jednakże nie chodzi tylko o efekty świetlne, lecz również o subtelne podświetlenie krawędzi podkładki, co ułatwia użytkowanie komputera w półmroku.

Czym się kierować, wybierając podkładkę pod mysz komputerową?

Oferta podkładek pod mysz jest na tyle szeroka, że można się w wyborze pogubić. Dlatego warto zwrócić uwagę na kryteria, którymi można się przy wyborze kierować:

 • Rozmiar – podkładki pod mysz spotykamy w wielu rozmiarach, nawet w oznaczeniach wziętych z branży odzieżowej, czyli S, M, L oraz XXL, ale rozmiar zawsze warto dokładnie sprawdzić. Małą podkładkę wybieramy do małego biurka i raczej do pracy, natomiast podkładka pod mysz duża sprawdzi się podczas gry. Podkładki XXL nadają się do każdego zastosowania i zabezpieczają biurko przed porysowaniem.
 • Materiał – ma wpływ na pracę myszki. Mysz laserowa radzi sobie i bez podkładki, ale ta zapewnia większą wygodę i zabezpiecza myszkę, jak i biurko przed zniszczeniem. Pod mysz optyczną można wybrać podkładkę tekstylną, a pod laserową i tekstylne, i sztywne, np. plastikowe.
 • Rodzaj  – duże sklepy komputerowych dzielą podkładki pod mysz na komputerowe (np. biurowe) oraz na podkładki dla graczy. Warto to wziąć pod uwagę i pamiętać, że podkładki gamingowe są staranniej dopracowane i bardziej designerskie. Podkładki biurowe są natomiast  ergonomiczne i zalecane do pracy.
 • Kształt – tutaj wybór jest dowolny, chociaż do racy wybiera się raczej małe podkładki kwadratowe, a do gier duże prostokątne. Spotykane są również kształty okrągłe oraz asymetryczne podkładek.
 • Kolor i design – podkładki czarne są obecnie najpopularniejsze, ale nie są jedynym godnym uwagi kolorem. Duży wybór pod względem designerskim oferują podkładki gamingowe, które mogą być kolorowe lub podświetlane. 
 • Opcje dodatkowe – podkładka może posiadać dodatkową funkcjonalność, np. podpórkę pod nadgarstek lub podświetlenie.
 • Cena – najtańsze podkładki kosztują kilka złotych, ale warto te z wyższej półki cenowej, gdyż jakość idzie w parze i designem i z komfortem pracy na takiej podkładce.
 • Marka – od marki zależy często jakość produktu, a ponadto można dobierać markę do już posiadanych rzeczy od danej firmy. Przykładowo podkładka pod mysz Razer będzie kompletna z myszką Razer, a podkładka pod mysz Genezis zestawimy komfortowo z mouse bungee tej samej firmy.
 • Jakość – podkładka tekstylna powinna mieć obszyte krawędzie, aby się nie strzępiła. Przy wyborze podkładki z podświetleniem sprawdzamy, czy jest ono regulowane oraz długość przewodu zasilającego.
 • Przeznaczenie – niektóre myszy komputerowe mogą wymagać podkładek, nawet specyficznych. Przykładowo niektórzy zastanawiają się jaka podkładka będzie odpowiednia pod mysz Apple Magic Mouse. Przy zakupie można sprawdzić, czy podkładka jest dedykowana do konkretnego modelu albo rodzaju myszy, a nawet klawiatury.

Czytaj więcej na https://ergonomicznie.eu/ergonomia-pracy/co-to-jest-ergonomiczna-podkladka-pod-mysz/xgoe_veof

Zobacz
Komentarze (0)