Technologie

Lampa błyskowa stroboskopowa - do czego służy i jaką wybrać najlepiej?

Co to jest lampa stroboskopowa? To niezwykle przydatne narzędzie w mechanice samochodowej. Jej użycie to niezbędny czynnik do sprawdzenia oraz wyregulowania momentu zapłonu w silnikach benzynowych. Dlaczego regulacja momentu zapłonu jest taka ważna? Ponieważ to właśnie ten parametr jest później odpowiedzialny za osiągi silnika, a także jego żywotność. Oczywiście przy regulacji należy pamiętać o zaleceniach producenta silnika, ponieważ tylko wtedy możliwe jest uzyskanie pełnej mocy silnika przy jak najmniejszym zużyciu paliwa. 

Lampa stroboskopowa - cena

Najtańszą lampę błyskową stroboskopową możesz dostać już za nieco ponad sto złotych. Oczywiście im bardziej zaawansowany model, tym bardziej cena lampy wzrasta. Przykładowo, podstawowa wersja lampy stroboskopowej nie ma wyświetlacza, który zdecydowanie ułatwia jej obsługę i odczytanie zadanego parametru. Na rynku istnieją także lampy tego typu służące do ustalenia momentu zapłonu w silnikach typu diesel. Lampy stroboskopowe do diesla są zdecydowanie najdroższe, ponieważ ich technologia jest bardziej zaawansowana. Jeśli po prostu lubisz majsterkować i samodzielnie naprawiać i tuningować swoje auto, możesz zaopatrzyć się w całkiem dobrą lampę, która kosztować Cię będzie maksymalnie 200 złotych. Jeśli natomiast prowadzisz profesjonalny warsztat samochodowy lub serwis motoryzacyjny, koszt takiej lampy wzrasta do 500-800 złotych. 

Lampa błyskowa stroboskopowa - do czego jest potrzebna?

Przede wszystkim warto wiedzieć, jak w ogóle działa silnik samochodu. Aby pracował prawidłowo, niezbędna mu jest nie tylko właściwa ilość paliwa, ale także powietrze oraz iskra, dzięki której dochodzi do zapłonu mieszanki, przy jednoczesnym właściwym położeniu tłoka w cylindrze samochodowym. Producent silnika określa moment zapłonu w postaci wartości kąta zapłonu w stopniach, w stosunku do tzw. górnego zwrotu punktu umiejscowienia tłoka w cylindrze, w skrócie GZP, które zazwyczaj wynosi zaledwie kilka stopni. Lampa błyskowa stroboskopowa emituje światło pozwalające na określenie kąta wyprzedzania zapłonu, w trakcie, kiedy silnik jest uruchomiony. Następnie należy porównać skalę umieszczoną na obudowie sprzęgła wraz ze znakiem naniesionym na kole zamachowym sprzęgła. W poszukiwaniu specjalistycznej lampy stroboskopowej wysokiej jakości sprawdź sklep z narzędziami online. Więcej na https://www.narzedzia-esklep.pl/ >>

Lampa stroboskopowa Jonnesway AR020002 z wyświetlaczem

Ten model lampy jak najbardziej jest polecany, jeśli na co dzień Twoja praca polega na diagnostyce motoryzacyjnej i serwisowaniu silników spalinowych. Warto jednak podkreślić, że nie należy ona do najtańszych i plasuje się zdecydowanie na najwyższej półce. Jej obudowa kształtem przypomina pistolet i wykonana jest z chromowanego metalu. Aby ją zasilić, potrzebne jest 12 V mocy z akumulatora. Model ten wyposażony został w czujnik indukcyjny i jest  stanie zmierzyć kąt wyprzedzania zapłonu od wartości zero do sześćdziesięciu. Lampa błyskowa stroboskopowa Jonnesway AR020002 pracuje na obrotach od 200 do 999 na minutę. Praca tym urządzeniem możliwa jest w temperaturach do 40 stopni Celsjusza. Wśród funkcji tego urządzenia można wymienić chociażby regulację czasu zapłonu, pomiar wyprzedzania odśrodkowego, a także wyprzedzania podciśnienia oraz pomiar kąta największego wzniosu krzywki. Lampa stroboskopowa posiada także obrotomierz oraz woltomierz, który umożliwia kontrolę napięcia, a także jego pomiar na wszystkich podzespołach.  

Zobacz
Komentarze (0)