Lifestyle

Kółka do deskorolki - podstawy wyboru odpowiednich kółek do deski

Wybór kółek do deskorolki uzależniony jest od stylu jazdy, zazwyczaj mniejsze kółka używane są do jazdy miejskiej i przez zawodników o niższej wadze, większe kółka są stosowane do jazdy w skateparkach i na rampach. Kołka do deskorolki są jedynym elementem, który ma stały kontakt z podłożem, najczęściej wykonane są z poliuretanu, rzadziej z kauczuku. Powinny być one dobrane również do rodzaju powierzchni, niektóre z nich mogą doskonale sprawdzać się podczas jazdy na nierównej powierzchni, inne natomiast zupełnie nie sprawdzą się w takich warunkach.

Rodzaje kółek do deskorolki

Duże znaczenie ma waga, jaką mają kółka do deskorolki, lżejsze przeznaczone są do ewolucji, a cięższe zapewniają jazdę po różanym terenie. Ze względu na rodzaj powierzchni, do jakiej są przeznaczone, można wyróżnić następujące rodzaje:

 - kółka do deskorolki typu street, są miękkie, ponieważ muszą dobrze tłumić nierówności, ich twardość to zazwyczaj 99a, a rozmiar od 52 do 56 mm,

 - kółka przeznaczone do gładkiej powierzchni skateparków są twardsze, występują w rozmiarach od 48 do 56 mm,

 - kółka przeznaczone do powierzchni vert oraz bowl są większe, mogą więc osiągać większe prędkości na rampach, różnią się miedzy sobą szerokością i kształtem krawędzi.

Kółka do deskorolki - ich twardość i właściwości

Twardość kółek oznaczana jest za pomocą litery A oraz cyfr, im większa liczba, tym większą twardość mają kółka. Najtwardsze kółka to te z oznaczeniami od 96 do  nawet 104A nadają się do szybkiej jazdy i równej powierzchni. Średnia twardość to ta od 70 do 95A, kółka tego typu przeznaczone są do jazdy po nierównościach. Miękkie kółka mają oznaczenia 77 - 89A są najwolniejsze, ale bardzo dobrze wyrównują nierówności powierzchni.

Dla początkujących osób, które ćwiczą jazdę na desce, dobrym rozwiązaniem będzie wybór małych kółek, które mają średnicę 50 - 53 mm, są one bardzo zwrotne. Mniejsze kółka przydają się do jazdy po asfalcie i wykonywania trików, większe są lepsze do szybkiej jazdy po mieście, są szybsze i lepiej zachowują się na nierównym terenie. Doświadczone osoby wybierają zazwyczaj rozmiar od 54 do 60 cm, kółka tego typu umożliwiają swobodne przemieszczanie się po mieście i jeżdżenie po rampach. Wybierając kółka do deskorolki, trzeba zwrócić uwagę także na ich kolor. Różnokolorowe barwniki nadają im ciekawy wygląd, ale takir kółka szybciej się zużywają. W przypadku białych kółek odporność na ścieranie jest dużo wyższa, dlatego mają one większą żywotność. Można także spotkać duże świecące koła LED, które zapalają się, kiedy deska zostaje wprawiona w ruch, nadają one interesujący wygląd, ale przede wszystkim zapewniają większe bezpieczeństwo, są widoczne z daleka.

Jazda na deskorolce oraz wykonywanie różnego rodzaju trików jest bardzo ciekawa i przyjemną formą spędzania wolnego czasu. Kupno odpowiedniego sprzętu i dopasowanie kółek umożliwia ćwiczenie jazdy na desce w określonym stylu. Szeroka oferta tego typu produktów umożliwia dopasowanie ich zarówno dla osób początkujących, jak i tych, które swoją przygodę z deską rozpoczęły kilka lat wcześniej.

Artykuł partnera

Zobacz
Komentarze (0)