Moda i Uroda

Pierścionki z białym szafierm

Atrakcyjność szafiru, tego pięknego szlachetnego kamienia, jest tak wielka, że w czasach starożytnych nazywano go niebiańskim, obdarzonym magicznymi właściwościami, a biżuterię z nim uważano za godną królewskiej. W dzisiejszych czasach zainteresowanie biżuterią z tym kamieniem o niezwykłej urodzie nie wygasło – pierścionki z białym szafirem są uznawane za niezwykle cenne.

Cechy szafirów

Szafiry są godnymi konkurentami rubinów i szmaragdów, a wszystkie te kamienie należą do grupy korundów. Najbardziej znanym i poszukiwanym kolorem szafiru na rynku mody jubilerskiej jest biały oraz niebieski i jego odcienie. Kolor i inne cechy szafiru zależą od położenia geograficznego, ponieważ jest wydobywany prawie na całym świecie, od Australii i krajów azjatyckich po USA, Rosję i niektóre kraje afrykańskie.

Błędem jest sądzić, że biżuteria, a zwłaszcza pierścionki szafirowe, noszone są wyłącznie na ważne okazje: w zależności od wielkości kamienia i stylu biżuterii można idealnie połączyć z surowym stylem biurowym i luksusowym strojem wieczorowym. Jak każdy inny kamień szlachetny, szafir jest oceniany przez jubilerów przede wszystkim ze względu na jego kolor, czystość i wagę (karaty), ale brana jest również pod uwagę jakość cięcia i pochodzenie korundu.

Magiczne właściwości

Można w to wierzyć, można zaprzeczyć istnieniu magicznych właściwości, mitów i legend, ale na przestrzeni wieków powstało wiele wierzeń dotyczących szafirów. Szafir został wspomniany nawet w biblii. Klejnot ten został uhonorowany i był obecny na tablicach Mojżesza i zdobił tron Salomona, zyskując w ten sposób wspaniałą, dosłownie i w przenośni reputację - szafir nazywany jest kamieniem mądrości i hojności. Tak narodziła się wiara, że każdy, kto nosi szafirowy pierścień, z pewnością odkryje wszystkie swoje talenty, będzie żył interesująco, ale jednocześnie rozważnie, i zawsze będzie chroniony przed złymi ludźmi.

Oczywiście istnieje wiele teorii astrologicznych, zgodnie z którymi pierścienie szafirowe są zalecane do znaków zodiaku, Lwa, Barana i Strzelca, a na przykład kategorycznie przeciwwskazane dla osób urodzonych pod znakiem Skorpiona. Oczywiście stosunek do koloru szafiru będzie różny w różnych krajach – jest on najbardziej popularny w Europie, a także w Ameryce Północnej.

Białe szafiry po przetworzeniu przypominają diamenty. Jednak pomimo właściwości wytrzymałościowych, elastyczności w różnych cięciach, bezbarwne szafiry nie mogą załamać światła, tak jak diamenty. Niestety, kupując szafirowy pierścionek z przezroczystym odcieniem, zyskujesz taką samą trwałość jak diamenty, ale tracisz przyjemność z kontemplowania tysięcy drobnych rozbłysków koloru, które daje nam diament. Wybierając metody przetwarzania, jubilerzy najczęściej dokonują wyboru na rzecz owalu - ta opcja najlepiej ujawnia wszystkie właściwości koloru, głębokości i czystości kamienia.

Jednak różne klejnoty mogą wymagać innych rozwiązań: na przykład gwiaździsty wymaga wycięcia kaboszonu. Duży kamień idealnie nadaję się do cięcia w kształcie serca - otworzy to największe okno szafiru i całe jego cudowne piękno będzie widoczne.

Szukasz pierścionka zaręczynowego z szafirem ? Odwiedź sklep internetowy roren.pl >>

Zobacz
Komentarze (0)