Zdrowie

Jak przestać nadużywać alkoholu

Wysoka zawartość alkoholu jest podstawą polskiej kultury picia. Wódka jest wciąż najpopularniejszą formą alkoholu w Polsce. Nie jest to wino czy włoszczyzna jak we Francji i Włoszech. Wszystkie uroczystości rodzinne, wizyty w pubach, restauracjach, dyskoteki i imprezy branżowe, zabawy sylwestrowe, bale karnawałowe i inne imprezy są zdominowane przez alkohol. Nie sposób wyobrazić sobie, by ten sam los spotkał niepijących. Ze względu na powszechną akceptację picia alkoholu, od 600 do 800 tys. Uzależnionych jest prawie trzy miliony Polaków. W przeciwieństwie do innych krajów europejskich, spożycie różnych rodzajów alkoholu w naszym kraju jest wciąż wysokie. Nie poprawia się to w przypadku osób niepijących.

Co piją Polacy?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce spożycie alkoholu w ciągu ostatnich kilku lat wzrosło o 2,2 litra. 4,7 mln Polaków spożywa alkohol cztery dni w tygodniu, a 820 tys. pije pięć lub więcej dni. Wraz ze wzrostem spożycia alkoholu rośnie śmiertelność z powodu zaburzeń psychicznych związanych z alkoholem, chorób wątroby czy zatruć alkoholowych. Zwyczaje alkoholowe naszych rodaków pozostają niezmienne. Polacy spożywają alkohol w domu, na różne okazje, a mniej w miejscach publicznych. Wódka jest spożywana częściej niż piwo, następnie wino, a potem wino.

Czy osoba niepijąca stanowi problem w społeczeństwie, które jest członkiem wspólnoty pijącej?

Problemem w społeczeństwie pijącym jest osoba, która odmawia alkoholu, zawsze z jakiegoś powodu podejrzanego. Często słyszą słowa "Czy chciałbyś się z nami napić?" ", "Jakim jesteś człowiekiem?" ", "Czy wzniósłbyś toast za zdrowie pary?". Perswazja wydaje się wywierać presję na niepijącego pracownika firmy, że musi wypić, nawet jednego, jeśli nie ma na to ochoty. Środowisku alkoholowemu trudno będzie poradzić sobie z osobą, która odmawia alkoholu. Nie można się bawić, jeśli się nie pije. Osoba niepijąca nie pasuje do towarzystwa, a w sytuacjach związanych z piciem musi radzić sobie z presją rówieśników i odrzuceniem. Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Jak umiejętnie radzić sobie z takimi sytuacjami, aby nikogo nie urazić i być niezależnym, gdy przyjdzie czas na picie.

Leczenie uzależnienia od alkoholu - dowiedz się więcej na https://alkoholizmkatowice.pl/leczenie-alkoholizmu-katowice/b_vimr

alkoholizm

Co to jest asertywność?

Jest to umiejętność niezbędna w każdym aspekcie życia człowieka. Jest kluczową umiejętnością w wielu sytuacjach. Jest to zdolność do wyrażania swoich opinii, przekonań, postaw i uczuć bez naruszania praw innych osób. Jest to umiejętność, która pozwala nam być asertywnymi w naszych relacjach z innymi. Umiejętność ta nie jest wrodzona. Kluczem jest szacunek dla innych i ich odmienności. Nie jest możliwe bycie asertywnym na wszystkich poziomach. Niektórzy ludzie są bardziej ulegli niż inni, podczas gdy inni mają bardziej wymagające podejście do swoich relacji z innymi. Osoby asertywne mają lepsze relacje z innymi, ponieważ potrafią zadbać o swoje sprawy i nie naruszają praw innych.

Jak odmówić alkoholu?

Firma, która pije alkohol nie chce lub nie potrafi zrozumieć różnicy kulturowej. Nie ma nic złego, co mogłoby się stać, gdybyśmy nie pili za zdrowie i dobre samopoczucie solenizanta czy młodej pary. Możliwe jest zorganizowanie świetnej imprezy bez picia. Jest wiele sposobów, aby odmówić spożywania alkoholu. Jednym ze sposobów jest unikanie osób pijących alkohol, zwłaszcza tych, które do tego namawiają i nie potrafią zrozumieć motywacji osób niepijących. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Czasami wystarczy jasna i zwięzła odpowiedź "nie piję", aby uzyskać rezultaty. Zawsze możemy usprawiedliwić swoje postępowanie, stwierdzając, że musimy jechać samochodem, aby następnego dnia uczestniczyć w ważnym spotkaniu w pracy, lub przyjmować leki, które zabraniają nam picia alkoholu. Możemy też poinformować organizatorów, że będziemy obecni tylko przez określony czas, co zapobiegnie zachęcaniu ich do nadmiernego spożywania alkoholu. Nawet jeśli zdecydujemy się na wypicie niewielkiej ilości alkoholu, najlepiej wybrać lżejszy wariant, np. wino, i robić dłuższe przerwy, aby wypić mniej. Osoby, które są abstynentami, powinny powstrzymać się od picia alkoholu. Można wtedy odmówić spotkania z towarzystwem alkoholowym. Odmowa picia jest dla alkoholika lepsza niż niechęć przyjaciół, rodziny i znajomych. Stawką jest zdrowie i życie osoby uzależnionej.

Zobacz
Komentarze (0)